Product was successfully added to your shopping cart.
Drahokamy a Polodrahokamy
Drahokamy - drahé kamene fascinujú, zaujímajú a priťahujú ľudstvo už od pradávna. Predstavujú bohatstvo, prestíž a moc.
Zdobia klenoty kráľov a sú statusom noblesy.
Čítajte ďalej a dozviete sa ako sa delia a posudzujú a nájdite ten pravý pre seba...
Všetko o drahokamoch
Drahokamy, drahé kamene, sú minerály a spĺňajú určite predpoklady. Pre svoje vlastnosti sa používajú v šperkársktve a klenotníctve.
Vhodný nerast musí mať atraktívny vzhľad, zaujímavú farbu, dostatočnú tvrdosť a teda možnosť brúsiť a leštiť ho.
Zaužívalo sa delenie na drahokamy a polodrahokamy.
Na prvom mieste je diamant, ktorý je kráľom drahokamov a má unikátne vlastnosti. Nasledujú ho farebné kamene rubín, zafír a smaragd, nazývané elitná štvorka.
Pojmom polodrahokamy sa označujú všetky drahé kamene, ktoré nepatria do elitnej štvorky. Na svete existuje približne 200 typov prírodných polodrahokamov.
Navyše sa pre svoju vzácnosť a krásu medzi polodrahokamy zaraďujú aj iné materiály, ako napríklad jantár, perly a perleť, či koraly, ktoré v skutočnosti nie sú drahými kameňmi.
Posudzovanie kvality jednotlivých drahokamov je vždy samostatnou disciplínou a predtým, než sa pustíte do nákupu je vždy dobré sa oboznámiť aspoň so základmi, aby ste mali prehľad.
.
Rubín
Rubín je jedným z najcennejších drahých kameňov. Jeho hodnota môže byť niekedy dokonca vyššia ako cena približne rovnako veľkých diamantov.
Vďaka červenej farbe, ktorá sa prirovnáva k symbolu srdca a vášne, je tiež obľúbeným symbolom lásky.
Rubín je vzácny drahokam, chemicky oxid hlinitý, mineralogicky korund. Má ružové až červené sfarbenie, ktoré spôsobuje zvýšený obsah chrómu.
Ametyst je minerál, fanerokryštalická odroda kremeňa tmavofialovej, fialovej až červenofialovej farby.
Starovekí Gréci verili, že ich pitie vína z ametystovej nádoby ochráni pred otravou.
Ametyst prináša svojmu nositeľovi trpezlivosť, rovnováhu, pokoj a mier. Je považovaný za ochranný kameň, ktorý chráni pred zlými snami, stresom a nedostatkom energie.
Záhneda alebo smoky quartz je farebnou odrodou kremeňa.
Jej farba môže byť dymovozakalená, svetlohnedá až tmavohnedá.
Podľa jednej z indických legiend existoval obrovský pohár z tohto drahokamu, z ktorého, keď sa napil chorý, uzdravil sa. Preto je vhodné nosiť záhnedu ako talizman.
Diamanty sa tiež vyskytujú v širokej farebnej škále.
My používame v šperkoch, okrem čírych, hlavne čierne a hnedé, známe ako šampanské alebo koňakové diamanty, cenené pre svoje teplé a zemité farby .
Čierne diamanty, tiež známe ako carbonados, sú nepriehľadné diamanty, ktoré majú čiernu farbu. Sú veľmi jedinečné a cenené pre svoj tajomný a nápadný vzhľad.
Keď hovoríme o kvalite diamantov, rozprávame sa o takzvaných 4C. Ide o skratky anglických názvov colour, cut, carat, clarity – farba, brus, karát a čistota.
Tieto sú medzinárodne uznávané na hodnotenie kvality diamantov a o čosi neskôr sa začali používať aj pri ostatných drahých kameňoch.
Hoci diamantov na svete nie je nedostatok, kamene so špičkovými hodnotami v každej z týchto oblasti sú veľmi výnimočné, a tiež veľmi drahé.
Predstavujú hodnotu, ktorá pretrvá v čase. Osadené do šperkov predstavujú to najluxusnejšie, čo si môže človek dopriať a sú predmetom záujmu zberateľov a milovníkov noblesy po celom svete.